top of page

Chamonix - Ski 2024

 CHAMONIX 

Скијачката област на Chamonix е за различна од многу други скијачки центри по тоа што е составена од пет различни скијачки области. Два се поврзани, а останатите се одвоени по должината на долината. Бидејќи долината Chamonix е ниска и ски-лифтовите се издигнуваат на над 3.000 метри, тука има многу можности за скијање на 2.000 метри или повеќе.

Областите за кои треба да знаете се:

1.Chamonix Town - две области за почетници со магични теписи, влечење лифтови, зелени и сини патеки што ги прави совршено место за почеток.

2.Brévent и Flégère - сончева страна на долината свртена кон југ и најблиску до центарот на градот.

3.Les Grand Montets - freeride центар на долината и дом на најголемата пистирана област.
 

4.Le Tour - Крузи блуз и голема заднина. Исто така, упатете се тука за одлични падини за расадник за почетници.
 

5.Les Houches - 6 километри возење по долината, полни со падини наредени со дрвја со неверојатен поглед на Мон Блан. Идеален за почетници и за целото семејство.

Главните работи што треба да ги знаете за скијачката област Шамони се:

1.Лесно достапно
Тоа е само еден час од меѓународниот аеродром во Женева, што го прави едно од најзгодните одморалишта за да се стигне.

2.Одлично за сите нивоа и способности
Распространети низ долината Шамони се области за сите, од почетници до екстремни скијачи надвор од патеката.

 

ПОБАРАЈТЕ ПОНУДА НА:
info@goldentour.com.mk

или контактирајте не на:

071 340 528 | 072 220 528 | 072 311 222

(телефонските броеви имаат Viber и Whats App)

КОНТАКТ

Алберт Ајнштајн бр.8 локал 1

Веднаш до Вардар Мебел

1000 Скопје, Македонија

T. +389 2 3139 228

T. +389 2 3139 229

M. +389 71 340 528

M. +389 72 220 528

M. +389 72 311 222

info@goldentour.com.mk

events@goldentour.com.mk

bottom of page