top of page

Карневал во Венеција со авион

4 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА

17-20.03.2023

Венецијанската лагуна е изградена на 118 мали острови, поврзани со канали и мостови.

Овој ‘’Град на вода’’ богат со културно – историски споменици е познат и под името Кралица на Јадранот.

Венецијанскиот карневал за многумина претставува радост, заведување, забава, луксуз ... со еден збор: слобода!

Необичен и мистичен град кој вреди да се посети. Традцијата и фестивалите низ годините се сведок за тоа.

   17. Февруари (Петок) СКОПЈЕ - ВЕНЕЦИЈА

Состанок на групата на Аеродромот во Скопје во 11:45 часот. Полетување за Венеција во 13:10 и слетување во 15:00 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот и сместување. Разглед на Венеција: Плоштадот Сан Марко со Базиликата, Дуждевата Палата, ренесансната Саат-кула, Мостот на воздишките… Слободно време за прошетки и уживање во карневалската атмосфера. Ноќевање.

   18. Февруари (Сабота) МУРАНО - БУРАНО – ВЕНЕЦИЈА

Појадок. Факултативна екскурзија до волшебните острови на венецијанската лагуна – Мурано и Бурано. Ќе присуствувате на едно незаборавно искуство кога “маестро“ создава неверојатни стаклени фигури, каде се продаваат прекрасни рачно изработени стаклени производи и традиционална венецијанска чипка. Прошетката продолжува покрај Каналот Гранде и Мостот Риалто во Венеција, покрај ревиите со карневалски костими на Плоштадот Сан Марко. Препорачуваме да ја насликате венецијанската маска и да ја понесете како сувенир. Во вечерните часови, слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет… Ноќевање.

   19. Февруари (Недела) ВЕРОНА

Појадок. Факултативна посета на Верона – позната по Ромео и Јулија, градот каде се пишуваат најубавите љубовни писма и најдобрите романтични приказни. Разгледување на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Данте, Куќата на Јулија, Амфитеатарот… Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

   20. Февруари (Понеделник) ВЕНЕЦИЈА - СКОПЈЕ

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Трансфер до Аеродромот во Венеција. Полетување за Скопје во 15:35 и слетување во 17:15 часот.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 333 евра (20.650 денари)

    Цената вклучува:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Венеција-Скопје со вклучени аеродромски такси

 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40x30x20cm со максимум 10 кг)

 • Трансфер во Венеција од аеродромот до хотелот и обратно

 • Сместување во Хотел Lugano 4* (www.hotellugano.it/en) во Местре на база 3 ноќевања со појадок

 • Разглед на Венеција

 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 • Цената не вклучува:

 

    Цената не вклучува:

 • Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg) 1.800 денари

 • Багаж за чекирање 1 куфер до 20kg 3.000 денари

 • Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција 50 евра

 • Посета на Верона 50 евра

 • Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)

 • Влезници во локалитетите, карти за локален превоз (бродска карта за Венеција 20 евра)

 • Патничко – здравствено осигурување

 

     НАПОМЕНИ:

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници

 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 61,8 денари

 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

КОНТАКТ

Алберт Ајнштајн 8 / локал 1

Дебар Маало, веднаш до Вардар Мебел
1000 Скопје

T. +389 2 3139 228

T. +389 2 3139 229

M. +389 71 340 528

M. +389 72 311 222

M. +389 72 220 528

info@goldentour.com.mk

www.goldentour.com.mk

bottom of page