1/7

ПОРТО И ЛИСАБОН - 7 ДЕНА СО АВИОН

ЛИСАБОН И ПОРТО | Авион | 26 Април | 7 дена 

899 евра по лице

СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА!

 

 • Лисабон, срцето на Португалија, најзападната европска метропола сместена на седум ридови,

со звукот на музиката Фадо и вкусот на најубавото португалско вино.

 

 • Порто, импресивен и харизматичен. Спој на традиционалното и модерното. 

 

 

26. Април (Вторник)                         СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ПОРТО        

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 07:15 часот. Полетување за Истанбул во 08:45 и пристигнување во 11:15 часот. Полетување во 12:15 и пристигнување во Порто во 15:10 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Прошетка до улицата Света Катерина и уживање со добро кафе во кафе барот Мажестик. Ноќевање.

27. Април (Среда)                             ПОРТО                       

Појадок. Прошетка низ Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Порто е нераскинливо позврзан со реката Дуоро, каде се наоѓа впечатливиот мост Луис, изграден од ученикот на познатиот Ајфел. Ноќевање.

28. Април (Четврток)                        ПОРТО

Појадок. Разгледувањето на Порто продожува до речниот брег, во квартот Вила Нова де Гаја. Можност за дегустација на локалните вина, од категоријата на најдобри европски вина, кои ги прославија Порто и долината на реката Дуоро со своите лозја и винарските визби. Ноќевање.

29. Април (Петок)                             ПОРТО - ЛИСАБОН   

Појадок. Организиран трансфер до Лисабон. Разглед на португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама. Препорачуваме посета на кулата Белем каде се наоѓа споменикот на славните португалски морепловци и нивните откритија, со кратко застанување на местото од каде Васко де Гама испловил на патување до Индија. Разгледот продолжува до симболот на Лисабон – Манастирот Свети Јероним од 16 век, кој е под заштита на УНЕСКО. Сместување во хотелот. Вечерна прошетка по елегантната Авенија на Слободата до плоштадите Росио и Рестаурадорес. Прошетката продолжува по уличките со калдрма низ квартот Алфама со можност за возење со стариот трамвај до Катедралата и Замокот од каде се пружа прекрасна панорамска глетка на централниот дел на Лисабон. Ноќевање.

30. Април (Сабота)                            ЛИСАБОН – ПАРК НА НАЦИИТЕ

Појадок. Прошетка до Паркот на Нациите, комерцијален и резиденцијален кварт, каде се одржа светската изложба EXPO. Местото е полно со атракции, ресторани и продавници, а во близина се наоѓа и прочуениот Океанариум, втор по големина во светот, со повеќе од 10.000 растителни и животински видови. Препорачуваме возење со жичарата со панорамски поглед кон најдолгиот мост во Европа „Васко де Гама“, со должина од 17 километри. Можност за посета на продавниците во еден од најголемите шопинг центри во Европа, Freeport Outlet Designer Mall. Ноќевање.

01. Мај (Недела)                               ЛИСАБОН И ОКОЛИНАТА

Појадок. Факултативна екскурзија до Синтра, сликовит град под заштита на УНЕСКО, некогашна летна резиденција на португалските кралски семејства. Патувањето продолжува до најзападната точка на континентална Европа, Кабо да Рока. Покрај океанскиот брег, патот води до Кашкаиш, некогашно рибарско село, а, денес познато летувалиште кое со шеталиште е поврзано со Есторил. Ова монденско летувалиште со голем број голф терени, луксузни хотели и огромно казино, се споредува со Монте Карло. Вечерта, препорачуваме вечера со ритамот на специфичната португалска музика Фадо. Ноќевање.

02. Мај (Понеделник)                      ЛИСАБОН – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Лисабон. Полетување за Истанбул во 11:20 часот. Пристигнување во Истанбул во 18:00 и полетување за Скопје во 19:00. Слетување во Скопје во 19:30 часот.

 

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: ОД 899 €


Цената вклучува:

 • Повратен авионски превоз на релацијата Скопје-Истанбул-Порто и Лисабон – Истанбул – Скопје со вклучени аеродромски такси

 • Багаж за чекирање до 30 kg и Рачен багаж (ташна и 1 торба до 8 kg)

 • Трансфер од аеродромот до хотелот во Порто

 • Трансфер од хотелот во Порто до хотелот во Лисабон

 • Трансфер од хотелот до аеродромот во Лисабон

 • 2 ноќевања со појадок во Legendary Porto Hotel 3* во Порто (линк до веб страната од хотелот)

 • 3 ноќевања со појадок во Turim Hotel 4* во Лисабон (линк до веб страната од хотелот)

 • Разглед и прошетки во Лисабон според програмата

 • Разглед и прошетки во Порто според програмата

 • Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето


Цената не вклучува:

 • Туристичка такса 15 евра (се плаќа во хотелите на рецепција)

 • Факултативен излет во околината на Лисабон (Синтра, Кабо да Рока, Кашкаиш, Есторил) 75 евра

 • Карти за локален превоз (метро)

 • Патничко-здравствено осигурување

НАПОМЕНИ:

 

КОНТАКТ

Народен Фронт 19А/40А
Т.Ц. Беверли Хилс
1000 Скопје

T. +389 2 3139 228

T. +389 2 3139 229

M. +389 71 340 528

info@goldentour.com.mk

www.goldentour.com.mk

КОНТАКТ

Алберт Ајнштајн бр.8 локал 1

Веднаш до Вардар Мебел

1000 Скопје, Македонија

T. +389 2 3139 228

T. +389 2 3139 229

M. +389 71 340 528

M. +389 72 220 528

M. +389 72 311 222

info@goldentour.com.mk

events@goldentour.com.mk